Sokolí mapa vznikla v rámci projektu  MONITORING SOKOLA STĚHOVAVÉHO V URBANIZOVANÉM A INDUSTRIALIZOVANÉM PROSTŘEDÍ 2020.

 

Cílem tohoto projektu je opětovné zmapování hnízdní populace sokola stěhovavého v urbanizovaném a industrializovaném prostředí. V rámci tohoto projektu bylo monitorováno 60 vhodných objektů. Klíčové je také zajistit bezpečný průběh hnízdění párů na stavbách, tedy informovat vlastníky objektů o hnízdění a zajistit klid po dobu hnízdění. V rámci projektu byly instalovány 3 nové hnízdní budky na vhodných objektech, které jsou obsazeny párem sokolů a sokoli zde nemají vhodné místo pro hnízdění, nebo jde o objekty, které mají velký potenciál na brzké obsazení. Více informací naleznete na webových stránkách projektu sokolinakominech.cz

 

Sokolí mapa zobrazuje současná hnízdiště sokolů na lidských stavbách v ČR, zejména na komínech průmyslových objektů.

 

Mapové vrstvy, které si můžete v mapě zobrazit:

a) Neobsazená budka - budka, instalovaná na stavbě, která je technicky vhodná k hnízdění, v oblasti výskytu sokolích párů, která zatím nebyla obsazena.

b) Obsazená budka - budka, ve které sokoli hnízdí.

c) Obsazená budka s kamerou - budka, ve které sokoli hnízdí a ve které je instalována kamera s on-line přenosem sokolů. Přenos je obvykle spuštěn pouze v období hnízdění (březen-červen).

d) Hnízdo mimo budku - stavba, na které sokoli hnízdí, ale na které není zatím instalována budka.

 

Mapa nezobrazuje přirozená hnízdiště sokolů, kterých je v ČR celá řada, pouze hnízdění na budovách. 

 

Projekt  MONITORING SOKOLA STĚHOVAVÉHO V URBANIZOVANÉM A INDUSTRIALIZOVANÉM PROSTŘEDÍ 2020 byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.